Děti a rozvody rodičů

Někdy se stane, že vztah přestane fungovat a mezi partnery dochází k čím dál větším konfliktům, které nakonec vyústí v přesvědčení, že dál už spolu prostě žít nemohou. V nedávném článku na Zdravě.cz Jak přežít rozvod jsme se zabývali tímto tématem. Dnes se podíváme na rozvod z pohledu dětí.

Na zprávu o rozvodu nebo po rozestěhování rodičů, kdy dítě ztrácí kontakt s jedním z rodičů, mohou děti reagovat podobným způsobem jako na úmrtí blízké osoby nebo na jinou silně traumatizující událost a procházejí několika adaptačními fázemi.

První fáze

Zde se zapojují obranné mechanismy, které tlumí psychickou bolest, a zraňující emoce – strach, bolest, zlost, nemohou uvěřit, že je to pravda. Předstírají, že na tom nezáleží nebo obviňují rodiče a někdy i samy sebe.

Jindy se snaží najít méně bolestivé téma, na které přenesou nepříjemné pocity ze ztráty. Vždy ale chovají naděje, že se rodiče k sobě vrátí, a to většinou i v situacích, kdy rozvodu předcházel intenzivní rodičovský konflikt.

V této fázi může dojít k nesprávné interpretaci rodiči nebo příbuznými, popř. všemi, kdo se v rozvodové situaci angažují, kteří docházejí k názoru, že dítě žádný problém nemá,  a nebo že druhého rodiče nepotřebuje.

Druhá fáze

Děti mohou pociťovat velkou zlost. Je to přirozená reakce na někoho nebo něco, co dítěti působí bolest. Pokud dětem není umožněno zlost vyjádřit, tak ji v dané chvíli potlačí, ale objeví se v podobě různých úzkostných projevů nebo neadekvátního chování.

Třetí fáze

V této fázi se děti s novou situací vyrovnávají, hledají nové jistoty a zvykají si na nové uspořádání. Neznamená, to, že s rozvodem souhlasí a že se vzdávají myšlenky na možné obnovení soužití rodičů. Otevírá se jim však předtím beznadějný výhled do budoucnosti.

K vyrovnání napomáhá, pokud je dítě předem připraveno na to, co ho čeká, co, kdy a jak bude s ním a s rodiči, a když má svůj pravidelný řád.

Rodiče, kteří žijí v trvalé disharmonii, někdy roky čekají na ten správný věk dítěte, kdy začnou problém řešit. Přijme zprávu o rozpadu rodiny lépe batole nebo dítě začínající školní docházku?

Děti do 2 let

Kojenci rozvod nechápou, ale reagují na změny nálady a energetické hladiny rodičů. Batolata vnímají, že se jeden rodič odstěhoval, ale nevědí proč.

Malé děti potřebují vidět druhého rodiče kratší dobu, ale často. Dále také potřebují stálost prostředí, důsledné opakování stejných rituálů a co nejvíce věcí, na které byly zvyklé.

Děti 2 – 4 roky

Dítě nechápe, co je rozvod, ale dobře vnímá, že jeden rodič je méně zapojený nebo zmizel. Může mít představu, že to zavinilo ono. Má větší potřebu vidět rodiče, se kterým nežije častěji. Potřebuje důslednost v péči s co nejmenším počtem změn.

Děti 4 – 6 let

Z náhlé nepřítomnosti jednoho rodiče mohou děti prožívat pocity zoufalství. V jejich chování se mohou objevit tendence k provokování, bitkám s dětmi, plačtivost nebo záchvaty zlosti a náchylnost k úrazům.

Mladší školní věk

Mezi šesti a osmi lety potřebuje dítě trávit čas s každým rodičem zvlášť. Tím se ujišťuje, že je mají oba rodiče stále rádi.

 

Jaký máte názor na udržení manželství jenom kvůli dětem?

Děti a rozvody rodičů patří do témat
 • Děti a rozvody rodičů Monika 16.08.2012 10:04:20

  ...po rozvodu jsem žila s dětmi sama asi jeden rok,pak jsme se opět sblížili s bývalým manželem,obnovili soužití,já také hlavně kvůli dětem,které nám vydrželo asi pět let.Nyní jsme se opět rozešli,rozchod byl docela bouřlivý.Děti to nesou těžce a stále chtějí abychom alespoň jen bydleli společně,ale bohužel z mé strany to nejde a nechci to jen kvůli dětem.Bývalý manžel se ke mně choval velmi hrubě a vulgárně což se nedá zapomenout. Říká se,že "nevstoupíš 2x do téže řeky" a je to pravda.

 • Justýna 03.08.2012 19:11:21

  Já beru ohled na děti už několik let, proto jsem pořád vdaná, ale ve vztahu se dusím, nemáme společné zájmy, nechce výlety, žije si sám pro sebe a já už tak dál nemůžu. Jsme spolu 23 let.

 • Veronika 10.04.2012 21:34:17

  .....musim souhlasit s Petrou......nechapu, jak toto muze napsat zena. pani asi nema deti a bere to jinak.....

 • Děti a rozvody rodičů Milena Sojková 04.04.2012 19:54:29

  Na děti ohled nebrat.

  • Re: Děti a rozvody rodičů Petra 06.04.2012 19:01:42

   tak takovou reakci bych čekala možná od chlapa...jestli vůbec od někoho....


Vztahy v rodině patří do témat

Adresář

Vztahy v rodině ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Vztahy v rodině

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku