Jak se vyrovnat se smrtí blízké osoby

Foto: Sxc.hu
Zemřel vám někdo blízký a pro vás se zastavil čas. Fungujete automaticky jako stroj. Jste v zajetí smutku a černé barvy. Jak dlouho je to společensky nutné? Oficiálně není ve společenské etiketě nikde uvedeno, jak dlouho je vhodné držet smutek - tedy nosit smuteční oděv a projevovat zármutek vůči okolí (nezúčastňovat se oslav, zábav apod.). Obvykle se v České republice za dostatečnou dobu považuje 4 až 6 týdnů. Zdaleka to však není doba, během které zapomeneme a bolest přebolí. Ostatně takhle rychlou terapii ani psychologové nedoporučují.

Fáze vyrovnávání se ztrátou blízké osoby:

Zmatenost – nechceme logicky přijmout fakt o ztrátě blízkého člověka, stále ho hledáme. Chováme se chvíli klidně a chvíli přehnaně afektovaně, máme problém se zvládnutím běžných denních úkolů. Přesvědčujeme sami sebe, že zemřelá osoba někde žije a brzy se vrátí.

Emoce – už jsme si připustili smrt blízké osoby, ale stále tento fakt nedokážeme přijmout. Neustále se ptáme, proč zemřel, střídá se u nás lítost, smutek, zoufalství, pocit viny, nenávist, osamělost. Toto stadium může trvat až kolem roku, kritické je hlavně první výročí úmrtí, které v nás rozjitří emoce na maximum.

Smíření se se smrtí blízkého člověka – po roce je opravdu nejvyšší čas, abychom se smířili se ztrátou blízkého člověka. Musíme někdy opravdu hodně chtít, abychom se nestali na truchlení chorobně závislí, což by mohlo znamenat velký psychický problém. Zda jsme touto fází prošli úspěšně zjistíme podle toho, že o zemřelém dokážeme mluvit bez rozjitřených emocí a bez pláče.

Co se s námi děje během truchlení?

- přes bolest, zármutek a žal nedokážeme vnímat jiné pocity

- nic nám neudělá radost, nic nenavodí pocit štěstí ani pohody

- truchlení se může projevovat i fyzicky – třesem celého těla, pocitem sevřeného hrdla, svíráním u srdce, tělesnou slabostí, únavou a vyčerpaností, dušností apod.

- trpíme nespavostí, škaredými sny a nechutenstvím

- trápí nás depresivní myšlenky

- vnímáme chorobné halucinace

- ve všech oblastech se projevují změny v našem chování – v pracovním životě, soukromém, sexuálním, mezi přáteli apod.

- často se u nás projevuje pláč – je dobré ho nepotlačovat, nenechávat bolest uvnitř sebe samého

Pokud sami cítíme, že se s odchodem blízké osoby nemůžeme vyrovnat a že nás to dlouhodobě sužuje, nebojme se vyhledat odbornou pomoc. Není to žádná ostuda, ale naopak vhodně zvolené medikamenty a pohovoření o problému s profesionálem nás může uchránit před spoustou bezesných nocí a mnohdy také před vážnějším psychickým problémem.

Foto: Sxc.hu

Jak se vyrovnat se smrtí blízké osoby patří do témat
 • smrt meho taty katka 23.07.2014 15:12:26

  zemřel mi tata pred peti lety a nemuzu se stim naj vyrovnat porad me to boli nevim vubec co mam delat mela jsem ho moc rada.

  • kalamajka 07.11.2017 17:44:54

   Zemřel mi tatínek před 20 lety. Byla to náhlá smrt a do teď jsem se s tím nevyrovnala. Pořád to bolí nevím co dělat, snažím se, ale nejde to. Měli jsme spolu skvělý vztah. Proč je život tak krutý a zlý? Proč?

 • Odchod dědy Tereza Janečková 28.09.2016 23:49:52

  Před měsícem mi umřel můj děda. Byl to jeden z mých nejbližších lidí v mé rodině. Byl tak hodný a skvělý. Měl rakovinu a umřel. Celý tři týdny po tom sem si říkala, že to tak není, že určitě někde je.. Že tohle se přece nemohlo stát a snažila se to vytěsnit z mysli. Ale teď se mi to pomalu vkrádá do mysli a mám pocit, že je všechno tak jiné :( A já sem mu slíbila, že mu bude líp.. A viděla sem na něm v nemocnici, že mi to vážně věří a nakonec to dopadlo takto :(

  • Re: Odchod dědy Sára 07.06.2017 22:40:16

   Úplně té chápu. O mě se staral děda s babičkou od 4 měsíců. 26.4.ale odešel. Byl jako můj táta. Je mi fakt hrozně. Nevím co mám dělat. Ten pocit je prisernej. Nemám sílu na to toho napsat víc.

 • Gigolo Gigolo 01.02.2016 13:40:46

  Zasoustej si se svalnatym peknym mladym muzem Gigolo4you.cz

  • Re: Gigolo Koldar 29.03.2017 15:24:05

   seš odpad !!

 • umřel mi manžel lenka 28.10.2016 21:27:10

  je to 14 co mi umřel manžel . Nevím jak to zvládnu.

  • Re: umřel mi manžel jana 10.02.2017 21:51:49

   Leničko,vím co cítíš 20.9.2015 jsem i já přišla o muže,kterého jsme velmi milovala,neustále hledám sílu každý den vstát,nevím jak žít dál ztratila jsem pul sebe,zustal mi po něm 10 letý syn je mu tak podobný,věřím na anděle a tak se muj život stal snesitelnejší,ráda bych ti popřála hodně síly a kdyby si chtěla napiš...Jana

   • Re: Re: umřel mi manžel Renata 10.03.2017 07:28:41

    Ahoj Jani, taky mi po 25letém vztahu před pár dny umřel přítel. Zbyla mi po něm 10 letá dcera. Ozvi se prosím co nejdřív. Ať si my a naše děti mužem být sobě oporou. Ahoj Renča

 • Jana Řeháková 20.11.2016 19:52:48

  10.8.2016 mi zemřel kůň kterého jsem maximálně milovala. Nedokázala jsem se s tím smířit. Ani teď nemůžu. O dva měsíce později, 10.10.2016 mi zemřela babička. Myslela jsem že to nevydržím. Táhne se to se mnou od doby co zemřel kůň a babičkou se to ještě 100x zhoršilo. Měla jsem ji tolik ráda. Poslední dobou se furt jenom celá klepu a to je mi pouze 14 let. Nepřispívá tomu ani to, že zanedlouho budu dělat přijímací zkoušky na školu ze kterých mám velký strach. Neshody v rodině mi taky moc nepomáhají. Někdy se cítím, že potřebuji někam utéct, pryč od všeho.

 • Mira 13.03.2016 14:54:05

  Bylo mi 21 co mi zemřela mamka. Jsou to 4 měsíce, ze dne na den jsem začal bydlet sám, platit účty, do toho studuji vysokou školu. S úmrtím matky jsem se smířil. Horší je smutek a osamělost. Když člověk žíje celej život jen se svojí matkou a ze dne na den o ní přijde je to neskutečný šok. Poslední 4 měsíce přežívám ze dne na den a doufám, že přijde něco a nebo někdo kdo mě z toho dostane.

 • máma jana 18.01.2016 20:46:47

  KDYŽ MI BYLO 18 BYLA JSEM ÚSPĚŠNÁ VE SPORTU,VE ŠKOLE,MĚLA JSEM VZTAH A POPRVÉ V ŽIVOTĚ JSEM BYLA ŠTASTNÁ,TEN ROK MI ZEMŘEL NÁHLE TÁTA O SILVESTRA NA MOZKOVOU PŘÍHODU.MŮJ ŽIVOT SE ZHROUTIL,PŘESTALA JSEM CHODIT DO ŠKOLY,SPORTOVAT A VŠECHNO OSTATNÍ ŠLO STRANOU...NEŽ JSEM ÚTĚCHU ZAČALA HLEDAT V DROGÁCH.TO TRVALA ASI DVA ROK NEŽ JSEM SE MÁLEM PO INJ APLIKACI PŘIPRAVILA O ŽIVOT..ZVEDALA JSEM SE ZA DNA A POSTUPNĚ JSEM SI DÁVALA ŽIVOT DO POŘÁDKU,ALE UŽ BEZ TÁTY.NASTOPILA JSEM NA LÉČBU A PŘES URČITÉ PORUCHY PŘÍJMU POTRAVY JSEM BOJ NAD DROGAMI VYHRÁLA,ZAPOJILA JSEM SE DO NORMÁLNÍHO ŽIVOTA,NAŠLA JSEM SI PRÁCI,PARTNERA,VDALA JSEM SE A PORODILA PŘED ROKEM A PŮL ZDRAVÉHO SYNA...S MÁMOU JSEM TRÁVILA SPOUSTY ČASU..TOLIK JSEM JÍ UBLÍŽILA A VŠECHNO JSEM SE JÍ SNAŽILA VYNAHRADIT.MĚLI JSME KRÁSNÝ VZTAH..PAK ALE PŘIŠLA RAKOVINA MÁMI...OPERACE,VYČERPANOST STŘÍDALI LEPŠÍ DNY,CHEMOTERAPIE ATD..KDYŽ SE ZDÁLO,ŽE UŽ VŠE ZVLÁDNE,TAK SE JÍ V ZÁŘÍ 2015 PŘITÍŽILO....V ŘÍJNU 2015V ZEMŘELA..TAK RYCHLE ODEŠLA..VÍM,ŽE NETRPĚLA,DOKONCE JSEM DOSTALA PÁR ZNAMENÍ..ALE MOC MI CHYBÍ...PO NEJHORŠÍM PRVNÍM MĚSÍCI..PŘIŠLI SVÁTKY A POŘÁD JSEM SE DRŽELA,KVŮLI SYNOVI,MANŽELOVI..TED JE LEDEN A JÁ SE STRAŠNĚ TRÁPÍM,POŘÁD PLÁČU,JSEM NA VŠECHNY NAŠTVANÁ,KOPU KOLEM SEBE,POPÍJÍM ALKOHOL A DOUFÁM,ŽE TO VŠE ZVLÁDNU..TOLIK MI CHYBÍ...A TAK SE MI STÝSKÁ...

  • Re: máma Katu 30.01.2016 06:02:16

   Držím pěsti,at to brzy preboli a vy to zvládnete .Je to nelehká zkouška, ale vnitřně vás posílí a pochopíte,že vás rodiče moc milovali a odešli ve chvíli,kdy už všechno zvladnete se svoji vlastní rodinou. Na ně teď myslete a společně strávené chvíle vám.pomohou bolest strávit. Tak to alespoň dělám já ... někdy to pomáhá, někdy ne ... ale.den po dni hladí bolest a nezbývá mi než toto období postupně překonat. .. stejně jako vy. Přeji hodně sil!

 • tragédie jitka 06.01.2016 13:51:39

  těsně před vánocemi mi tragicky zahynul muž, pracoval na cykly na sanaci tunelu v Teplicích nad Metují. V sobotu měl přijet domů a v pátek mi přišli říct že se stalo neštěstí a že přivolaný lékař pouze konstatoval smrt. On byl úžasný člověk, který měl svou práci jak koníčka, miloval stroje. Miloval život, Absolutně nevím jak budu bez něj dále žít, vím že musím, že on by nechtěl abych tolika smutnila, ale nejde to. Nespím, když usnu zdají s mi horory nebo o něj a probudím se a on vedle mě není.

  • Re: tragédie jana 18.01.2016 20:52:02

   MOC VÁM DRŽÍM PALCE..JE TO HODNĚ ČERSTVÉ...ASI JE DOBRÉ ZKUSIT NEBÝT POŘÁD SAMA,ABY VÁS ŽAL NEZNIČIL...PŘEJI VÁM UPŘÍMNOU SOUSTRAST A PŘEJI HODNĚ SIL..VÁŠ MANŽEL JE POŘÁD S VÁM..JE TO TĚŽKÉ,TAKÉ PROŽÍVÁM SMRT BLÍZKÉ OSOBY UŽ PO čtvrté za 30LET...DRŽTE SE JANA

 • claire 31.12.2015 16:44:33

  Ahoj!
  Jsem tady, abych svědčil, jak mi dr Ozama pomohl vyléčit mou rakovinu poté, co ona mi poslal některé její bylinné medicíny, které jsem použil na jeden měsíc a 7 dní. ona mě opravdu řekl, že to bude fungovat, ale byl jsem příliš strach, že budu zemřít tak jako tak, takže jsem použil všechny bylinný lék jí dal mě a děkuji Bohu, teď, že jsem stále naživu a chtějí díky dr Ozama za její pomoc, že mě stále živý dnes. obraťte se jí, jestli budete potřebovat pomoc, nebo máte problémy ve vašem vztahu / manželství, vsadím se, že může pomoci v pořádku. můžete jít na jejích internetových stránkách vědět, že typ Bylinná kúra, kterou potřebujete na ozaspelltemple@gmail.com nebo volejte na ní +2349027290476

 • rozchod Jarmila 16.11.2013 19:11:29

  Taky bych to asi ješte zkusila mel byste jí odpustit,ale to se lehce řekne a hůř udělá..Držím pěsti.

 • Jak se vyrovnat se smrtí blízkého člověka Jana 14.11.2013 16:56:52

  V roce l994 mi tragicky zahynula dcera. Myslela jsem, že to nějak přebolí, protože nablízku zůstal milovaný syn. Bohužel v roce 2007 zemřel i on, bylo mu 25 let.
  Zůstala jsem sama v domě s manželem. Ani po 6 letech neodezněl smutek, prázdnota, stesk. Proč je život tak krutý?

 • Smrť manžela Maria 13.11.2013 12:23:04

  Je tomu pať mesiacov ako mi náhle zomrel manžel je to veľmi ťažke mám ho stále pre očami niet dna aby som na ňho nemyslela,každy den zapalim sviečku v záhrade na cintorin nevladzem chodiť celou cestou plačem a je to ťažko sa tam dostať do breha.radšej sa doma pomodlim a poplačem.Myslim si že sa ešte vráti ale je to nemožne a boli to veľmi.

 • Dávná smrt Eva 10.11.2013 21:08:43

  Sestra mi zemřela před osumnácti lety a dodnes nedokážu o její smrti mluvit a i malá vzpomínka na ni, mě rozpláče. Protože jsem začala mít problémy - pocit dušnosti, začala jsem chodit k psycholožce, ale ani tam se mi ještě nepodařilo říct, že mi sestra chybí.Paní doktorka se snaží již 3 roky. Vždy se mi sevře hrdlo a nejde to. Nevím kolik dalších let budu potřebovat, abych to dokázala aspoň nahlas přiznat.

 • Smrt blízkého - i rozchod Karel 09.11.2013 17:49:59

  Když mi manželka po 30 letech manželství sdělila, že potkala toho na koho čekala, smetlo mě to stejně. Dva roky jsem se s tím srovnával. I když po půl roce přišla na to, že se nechala opít rohlíkem, rozkopala to manželství a vzpomínky dokonale a už se pak nebylo ke komu vrátit. Dodnes mě to bolí, ale rozbitá a slepená žárovka už taky nikdy nebude svítit.

  • Re: Smrt blízkého - i rozchod Jitka Suchánková 09.11.2013 19:26:33

   Tohle - tedy rozchod - je opravdu hodně individuální. Někdy to možná za pokus o slepení stojí, ale to víte jen Vy a ona...
   J. S.


Vztahy v rodině patří do témat

Adresář

Vztahy v rodině ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Vztahy v rodině

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku