Když dítě odmítá našeho nového partnera

V dnešní době se s tímto problémem můžeme setkat velmi často. Tak často, jako se lidé rozvádějí a zakládají nové rodiny s novými partnery. Děti z předešlých vztahů jsou však i nadále součástí našeho života, a tak najednou máme před sebou den, kdy jim chceme představit někoho nového, kdo se jim kupodivu zdaleka nelíbí tak jako nám.

Složitost vztahů

Náš partner se pravděpodobně pokusí sám si najít cestu k našemu dítěti, udělat na ně hned od začátku dobrý dojem a co nejdříve se skamarádit. Každá situace však vyžaduje jiný přístup a jiná řešení. Máme-li krátce po rozvodu, nebo náš bývalý partner udržuje stálý kontakt a dobré vztahy s našimi dětmi, může být celá věc trochu více komplikovaná.

Dítě vnímá změnu v rodině pomaleji a hůře a nový partner na něj může působit spíš jako nevítaný vetřelec. Partner od nás bude v takovém případě očekávat jistou pomoc a podporu, v neposlední řadě i jisté usměrnění v chování dítěte a zadání určitých pravidel, pokud se dítě chová nepřijatelně nebo třeba agresivně.

Nechme věcem volný průběh

Přijímá-li naše dítě nového partnera obzvlášť negativně, ať se snažíme sebevíc, zřejmě nemá cenu snažit se o nemožné. Je lepší nechat věci tak, jak jsou, a umožnit všem, aby se s nastalou situací vyrovnali po svém, nenásilně, ve svém vlastním tempu. Dítě by však nemělo získat pocit, že veškeré rozhodování a budoucnost rodinného soužití záleží pouze na něm, že se okolí se samozřejmostí podvolí a vše nakonec přizpůsobí jemu a jeho pocitům, na úkor vlastního štěstí.

Jak předejít citovému vydírání

U starších dětí, které jsou si vědomy svého vlivu na rodiče a postavení v rodině, může dojít až k citovému vydírání, kdy se mohou snažit všemi prostředky přesvědčit rodiče o nesprávnosti a sobeckosti svého počínání vůči nim.

Nastane-li taková situace, dejte dítěti najevo, že vám záleží na jeho názoru, snažte se mu složitou situaci vysvětlit, aby pochopilo, k čemu vlastně v rodině dochází a proč, ale nenechte se jím naprosto ovlivnit, pokud stále projevuje tvrdohlavý nesouhlas. Když všechno ostatní selhává, čas a trpělivost nakonec může pomoci víc, než by se mohlo zdát.

Dítě pochopí, že svým postojem vaše rozhodnutí nezmění a že ztrpčuje život nejen vám, ale hlavně sobě. Vy si zase musíte uvědomit, že citové vydírání do vztahu rodič-dítě rozhodně nepatří, a pokud se o to vaše dítě pokouší, jsou to nejspíš důsledky výchovy z raného dětství, kdy mu bylo povoleno a prominuto víc, než mělo být. Dítě by prostě a jednoduše mělo znát své hranice, které jste určili vy, a to ještě dávno předtím, než mohlo začít přemýšlet nad tím, jak je překročit.

 

Když dítě odmítá našeho nového partnera patří do témat
 • Jan 20.10.2011 13:22:17

  mam dospelé deti a odmietajú sa stretavat u mna v mojom dome kde zijem s priatelkou, kvôli nej.
  Asi sa to uz nikdy nezmeni. prerusil som s nimi kontakt.....

 • Jak kdy Petra 07.10.2011 20:30:25

  Nemyslím si, že s malými dětmi to jde lépe. Mám dvouapůl letou dceru, nového přítele.. s jejím otcem jsem nežila, bydlíme u mojí mámy. Takže spíš zná rodinu máma a babí.
  Každopádně, má dvě tváře:
  1) s přítelem se mazlí, směje, hraje si a pod.
  2) přítel na ní nesmí promluvit, říct jí sebemenší "příkaz", hned je jako bublina, zaražená a nemluví. Pokud se probudí, neexistuje, aby k ní šel on, protože ihned ztropí hysterickou scénu s křikem...
  Přítele č. 2 nesmírně mrzí a je z toho dost často smutný.. a já jen tiše doufám, že se to postupem času zlepší a bude to dobré, protože momentálně není co s tím dělat ... asi.

 • Rodinné vztahy novina 19.12.2010 22:11:20

  To je na tom to nejtěžší, aby se děti skamarádili s novým partnerem maminky či tatínka, na to opravdu rada neexistuje...musí se pomalu a počkat, až k tomu dítě samo dojde...pokud je v tom pubertálním věku, je to horší, lehčí je to s malým dítětem.............

 • nejtěžší úkol Jolana 24.08.2010 09:33:07

  Nejtěžší úkol mého života - získat si děti svého přítele, který je má ve střídavé péči, takže poměrně často. Podařilo se, ale návod dát neumím. Myslím, že neexistuje...


Vztahy v rodině patří do témat

Adresář

Vztahy v rodině ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Vztahy v rodině

Píšeme jinde
 • Gastromapa Lukáše Hejlíka: Restaurace Sůl & Řepa - ochutnejte špičkovou gastronomii ve Strakonicích

  Gastromapa Lukáše Hejlíka: Restaurace Sůl & Řepa - ochutnejte špičkovou gastronomii ve Strakonicích

  Nadšení, s jakým jsou zde pokrmy připravovány, poznáte po prvním soustu. Sůl & Řepa ve Strakonicích, to je česká kuchyně v moderním podání, ovšem s pořádnou dávkou nápaditosti. Zauzený pstruh, kari tvaroh a nakládané houby shitake, vše servírováno na říčním kameni. Hovězí jazyk tažený 30 hodin, ale třeba i úžasný crumble s čokoládovou pěnou, lesním ovocem a cukrovými lístky růže. Neodoláte!

 • BLOG ibezcukrutojde: Skvělé bezvaječné linecké cukroví

  BLOG ibezcukrutojde: Skvělé bezvaječné linecké cukroví

  Mám velkou radost, že se s Vámi mohu podělit o svůj první recept. Linecké cukroví bylo od malička moje asi nejoblíbenější vánoční cukroví. Tedy hned po vanilkových rohlíčcích. Jenže, když jsem před lety onemocněla a musela odstranit nejen lepek, ale též cukr a v podstatě všechny obiloviny musela jsem si pečení odpustit.Zdravě.cz na Facebooku