Co má Oidipovský komplex společného s Oidipem?

Spojení Oidipovský komplex je všeobecně známo. Obvykle si pod ním představíme určitý typ chlapů, jakési „maminčiny chlapečky“, kteří jsou na svou matku až příliš vázáni. Vznik komplexu vystihl Sigmund Freud a pro jeho pojmenování snad ani nemohl vybrat vhodnějšího názvu.

Teorie Sigmunda Freuda

Objasnění podstaty Oidipského komplexu je součástí Freudovy vývojové teorie. Dle ní začnou chlapci ve věku 3-6 let pociťovat instinktivní náklonnost k matce a nenávist ke svému otci. Ten pro ně představuje soka. Později si však uvědomí, že otec by pro ně mohl znamenat hrozbu, chlapec svoji touhu po matce vytěsní do nevědomí a identifikuje se se svým otcem. Podobný proces probíhá s jistými specifiky též u dívek. S překonáním komplexu dochází k formování superega (jakéhosi nadjá) a k posílení identifikace s rodiči.

Mýtus o Oidipovi

Komplex získal název podle hlavní postavy mýtu o Oidipovi. Jeho otci věštba předpověděla, že zahyne rukou vlastního syna. Otec se tedy rozhodl syna zbavit, nechal jej odnést do lesa s pořezanými chodidly, aby nemohl utéci. Muž, který však měl Oidipa do lesa zanést, rozhodl se jej raději svěřit do rukou pastýře, který jej později předal korintskému králi Polybovi. Ten se dítěte ujal. Jednoho dne však Oidipus pojal podezření, že není vychováván vlastními rodiči a chtěl zjistit pravdu. Vydal se proto do Delf za věštkyní Pýthií. Ta mu prozradila jen budoucnost (shodnou jako před léty jeho otci), nikoliv minulost. Oidipus se vydal na cestu do Théb, při které se však dostal do potyčky, při níž zabil muže. Tímto mužem byl sám thébský král, Oidipův otec.

Oidipus došel do Théb, kde lidé truchlili za zemřelého krále, a byly sužováni nemilosrdnou Sfingou. Oidipovi se podařilo od ní Théby osvobodit a lid jej z vděčnosti zvolil králem. Oženil se s vdovou po zemřelém králi Iokastou, aniž by tušil, že se jedná o jeho vlastní matku.

Na Théby brzy dolehla pohroma v podobě moru. V této době vyřkla Pýthie věštbu:  Thébané mají z města vyhnat vraha krále, dříve se moru nezbaví. Oidipus navštívil věštce Teiresia a ten mu po dlouhém přemlouvání sdělil celou pravdu o tom, že to on je vrahem krále - svého otce - a manželem své matky.

Oidipus zprvu nechtěl uvěřit. Zeptal se však své ženy a ta mu potvrdila, že měla se svým prvním mužem syna, kterého nechal pohodit v horách. Iokasta i Oidipus pochopili celou pravdu. Iokasta si sama vzala život a Oidipus si vypíchl oči.

Projevy Oidipova komplexu

V přeneseném slova smyslu se dají pozůstatky komplexu najít na každém muži. Vadí jim, pokud se někdo přespříliš přiblíží k jejich přítelkyni a v ostatních mužích vidí soka. Horší však je situace, pokud je muž silně fixován na svou matku. A zde nemluvíme o době, kdy se chlapec mužem teprve stává, ale o jeho dospělosti. Přehnaná náklonnost může přetrvávat po celá léta a vztahy s těmito muži nejsou vůbec lehké.

Znáte někoho, o kom se domníváte, že komplexem trpí? Jaké si myslíte, že je  ideální řešení pro překonání obtíží života s partnerem fixovaným na matku?

 


Co má Oidipovský komplex společného s Oidipem? patří do témat
 • iva 20.04.2016 19:36:53

  Ano znám to v jiné podobě maminka je nemocná maminka mně potřebuje nikdy se neuvolnil pořád na mámu myslel i na dovolené nevím co s tím nic

 • Fixace na matku novina 25.12.2010 13:25:53

  Toto není dobré, nikdy nebylo a nebude, pokud synáček upřednostňuje svoji matku. Znám takový případ a jeho žena je z toho nešťastná. Ať se snaží sebevíc, stejně furt slyší, maminka by to udělala jinak, zeptej se, jak dělá tuhle omáčku, nech si od ní poradit, ona peče tak výborně, atd. Vůbec si hoch neuvědomuje, jak svou ženu tímto zraňuje ...

 • Manžel a jeho matka Alena.otradovcová 24.03.2010 08:03:55

  Jsem vdaná už 33 let a nic horšího neznám. Řešení? Zabít je oba, nebo odejít, a to co nejdřív! Já jsem se snažila o změnu, ale je to marné. Geny nepřerazíš, a výchovu už teprve ne.

 • To a Tamto Axee 27.02.2010 17:27:26

  Podle mě to neni vubec jednoduchý...Takový muž je věčně nespokojený s tím co dělá jeho žena (přítelkyně atp....)...Maminka vaří líp,maminka má lepší prací prášek,proč nekoupíš to co maminka...Maminka má lepší svíčkovou...Podívej se,maminka dělá domácí knedliky a ty je kupuješ..Atp...To slýcháte denně...Když je s maminkou,je spokojený,vy jste na nervy....

 • starsi zeny ??? manka 26.02.2010 13:29:40

  Nevim ,jestli je to i tenhle pripad, ale je mozne ze muz je vazan na matku, ktera ho mirne prehllizi. A on svoji orientaci obraci na strasi zeny ? Od puberty a i v dospelosti jsou jeho partnerky vyrazne starsi nez on. Tak o 14-18 let .
  Ze Oidipus si vzal vlastni matku, taky musela byt tak o 15-20 let sarsi nez on.
  Jake to asi jsou svazky ? Mlady muz a starsi zena ?

  • Re: starsi zeny ??? Sara 27.02.2010 13:35:57

   Odpovím. Svazek je hezký, jsem se svým o 10 let mladším manželem už 11 let a máse spolu 6 letého syna a dá se říct že jsme uplně normální, velmi klidné manželství, možná i proto že jsem oba poměrně uzavření lidé

 • fixace na matku Jana 26.02.2010 10:46:34

  Měla jsem přítele a ten trpěl něčím podobným, nevím jestli to byl zrovna tenhle komplex. Ale to pořád bylo maminka tohle, maminka támhleto, pořád u nás byla a on byl spokojený, jen já byla na nervy...


Vztahy v rodině patří do témat

Adresář

Vztahy v rodině ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Vztahy v rodině

Píšeme jinde
 • Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Tatarák na křupavé topince nebo čerstvé bagetce, kdo by odolal? Pokud hledáte variantu, která se chuťově podobá té masové, zkuste tento recept. Tatarák z avokáda je pikantní, chuťově výrazný a zachutná i těm, kteří nad vegetariánskými pokrmy ohrnují nos.

 • Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Čatní (chutney) je chuťově velmi výrazná omáčka pocházející z indické kuchyně, podává se k masu i zelenině. Základem je vždy ovoce a spousta koření. Tentokrát si ji připravíme ze švestek, jablek, pomerančové šťávy, skořice, chilli a zázvoru.Zdravě.cz na Facebooku