Prožijte Vánoce bez stresu

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Sváteční dny jsou od toho, abychom strávili plnohodnotně čas s lidmi, které máme rádi – účastníme se rodinných setkání, sdílíme společně slavnostní jídlo, obdarováváme se dárky, řádíme při zimních aktivitách, účastníme se různých společenských, někdy více, někdy méně duchovních, setkání.

Pro mnohé z nás jsou ale sváteční dny, zvláště ty vánoční, zdrojem stresu. Bojujeme s nedostatkem času, jsme bombardování pokušením nesmyslně nakupovat, přehnaně jíst, jsme vystaveni interpersonálním konfliktům, někteří se zas cítí opuštění a ztracení.

Aby se radost z Vánoc mezi pečením, nakupováním, uklízením, vařením a balením dárků nerozplynula do jednoho velkého stresu, který našemu zdraví rozhodně nepřispívá, je dobré vědět, co podle odborníků vyvolává stres během Vánoc nejčastěji a jak mu nejlépe čelit.

Nedostatek času

Máte plán, co všechno udělat, aby sváteční dny proběhly podle vašich představ, ale prostě nestíháte. Nechcete odmítnout pozvání na nejrůznější vánoční setkání, neumíte delegovat úkoly spojené s přípravami. Nedostatek času pro sváteční přípravy je jeden z nejčastějších zdrojů stresu.

Buďte proto realističtí a nemějte přehnané plány, co všechno byste měli stihnout a zařídit. Buďte na sebe záměrně hodní a slevte ze svých představ. Ujistěte se, že nesplnění vašeho seznamu úkolů nemá tak hrozivé následky, jak se vám z počátku může zdát. Plán berte jako možný cíl a ne jako nutnost vrytou do kamene. Uvědomte si, že tím, že nesplníte plány, které máte, neohrozíte šťastné prožívání svátečních dnů svých blízkých. Často je tomu přesně naopak.

Nedostatek financí

Nedostatek finančních prostředků je těžkým stresovým faktorem. Obzvláště kolem Vánoc.

Stalo se, že vám finanční situace nedovoluje koupit tolik dárků co loni a obáváte se, že děti budou zklamané? Zkuste dát dětem i nemateriální dárky. Starším třeba nějakou novou „svobodu“ nebo výsadu či výhodu. Malé děti budou vděčné i za zcela levné dárky, které jim Ježíšek nadělí.

O financích rodiny se vyplácí s dětmi hovořit, pokud zvolíte formu odpovídající jejich věku. Bývají rozumnější, než bychom čekali.

Vyhněte se konfliktům u rodinné večeře

Možná existuje člen rodiny, kterého nemůžete vystát, ale se kterým o Vánocích musíte zasednout ke společnému stolu. Jak tu situaci zvládnout?

V první řadě přijměte fakt, že tato problematická osoba bude jednat tak, že vám to bude nepříjemné, stejně jako vždycky. Veškeré úsilí soustřeďte na to, jak s tím dotyčným vyjít. Ujasněte si, co vás na něm irituje nejvíc. Sobeckost? Namyšlenost? Zkuste zmírnit své negativní pocity a posilujte se v tom, že na sebe nenecháte přenášet problémy komplikovaných osob a nebudete si kazit radost ze setkání s lidmi, které vidíte rádi.

Pracujete o Vánocích

Máte pocit viny, že nemůžete strávit vánoční svátky s rodinou, protože musíte pracovat? Soustřeďte se na to, že jde o celé období svátečních dnů, nikoliv jen ten jeden. Naplánujte si v rámci týdne takový den, který budete moci strávit všichni dohromady. Být společně na Štědrý večer je krásné, ale není to všechno. Důležité je, jak váš rodinný život vypadá v dlouhodobé perspektivě.

Prožijte Vánoce bez stresu patří do témat

Vztahy v rodině patří do témat

Adresář

Vztahy v rodině ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Vztahy v rodině

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku