Vánoční zvyky

Vánoce jsou křesťanské svátky, které oslavují narození Ježíše Krista. V některých domácnostech se tyto svátky přeměnily spíše ve dny velkého stresu a shonu. Pojďme si společně připomenout tradice, které pro naše rodiče či prarodiče bývaly samozřejmostí a v posledních letech se postupně vytrácejí.

Každým rokem je to stejné, honíme se po obchodech, nakupujeme plno darů a na ty, na které nemáme, si půjčujeme. Ženy uklízejí, pečou cukroví a přeměňují své domovy v pohádkové.

Neměli bychom ale zapomínat na to, že Vánoce mají být svátky plné radosti, lásky, rodinných setkání a rozzářených dětských očí. Abychom měli tyto sváteční dny kouzelné, jak mají být, nesmíme zapomínat na pohádky, zimní radovánky, ale hlavně na vánoční zvyky, které tu jsou už dlouhá léta a určitě jsme je všichni v dětské věku dodržovali spolu s našimi rodiči.

V Čechách a na Moravě se za vrchol Vánoc považuje 24. prosinec - Štědrý den.

V tento den už je nachystaný vánoční stromeček, domácnostmi se rozléhají vánoční koledy a celý den se čeká na slavnostní večeři a  následný příchod Ježíška.

Ne každá rodina však stále dodržuje veškeré vánoční tradice, které dodávají Vánocům jejich kouzlo.

Nejznámější vánoční zvyky

Krájení jablka

Vždy po štědrovečerní večeři se nožem přepůlí jablíčko. Řez veďte kolmo ke stopce. Po rozevření jablíčka se nám zobrazí tvary jakési hvězdičky. Pokud je pěticípá nebo vícecípá, znamená to, že se všichni opět sejdou za rok ve zdraví. Pokud je střed jablíčka ve tvaru kříže, někdo z rodiny onemocní nebo zemře.

Pouštění lodiček

Připravte si větší lavor a napusťte ho vodou. Rozpulte vlašské oříšky a do nich vložte staré vánoční svíčky (v obchodech naleznete už připravené). Zapálené svíčky se nechají plout po vodě. Toho, jehož lodička vydrží dlouho svítit a nepotopí se, čeká dlouhý a spokojený život.

 • Pokud se lodička drží při stěně lavoru, tak i majitel se bude držet co nejvíce doma.
 • Pokud lodička směřuje ke středu nádoby, ten, kdo ji vypustil, se vydá do světa.
 • Dotýká-li se lodička druhé, znamená to přátelství a lásku.
 • Utvoří-li lodičky kruh, znamená to vzájemnou úctu a bezproblémové přátelství.
 • Stojí-li loďka na místě a otáčí se dokola, znamená to nerozhodnost.
 • Pokud dopluje vaše lodička na druhou stranu bez obtíží, dosáhnete toho, po čem toužíte.

Půst

Na Štědrý den se od rána drží půst, který trvá až do slavnostní večeře. Malým dětem se slibuje, že pokud to vydrží, uvidí zlaté prasátko. U velmi malých dětí buďte s půstem opatrní, aby se jim hladověním naopak neublížilo.

Lití olova

Nad plamenem v malé nádobě se roztaví kousek olova a opatrně se do druhé nádoby s vodou odlévá. Následně se přítomní snaží určit, čemu se odlitek nejvíce podobá, a zároveň tak věští svou budoucnost.

Šupiny z kapra

Při chystání štědrovečerní večeře se pod talíře vkládají šupiny z kapra. Lidé věří, že jim šupiny přinesou po celý rok dost peněz.

Štědrovečerní večeře

Na slavnostní tabuli se pod talíř vloží šupina z kapra a nachystá se o jeden talíř navíc, kdyby se objevil náhodný host. Od večeře se nesluší vstávat, dokud ostatní nedojedli. Traduje se, že ten, kdo od stolu odejde, do roka a do dne zemře.

Házení střevícem

Každá svobodná dívka by měla hodit střevícem za hlavu. Pokud se obrátí střevíček patou ke dveřím, dívka se bude držet doma. Pokud se obrátí špičkou směrem ke dveřím, znamená to, že se provdá.

Klepání na kurník

Svobodná dívka klepe střevícem na kurník. Ozve-li se slepice, dívka zůstane svobodná. Pokud se objeví kohout, brzy se vdá.

Třesení bezem

Nezadané dívky třesou bezem a dům, u kterého začne jako první štěkat pes, je i domem, ve kterém bydlí jejich nastávající.

Knedlíky

Pokud se dívka potřebuje rozhodnout mezi nápadníky, napíše jejich jména na papírek a dá do knedlíků, které připravuje. Vybere si toho, "jehož knedlík" rozkrojí první.

 

Přejeme vám, abyste vánoční svátky prožili se svými blízkými v klidu, s láskou a ve zdraví. Vánoční tradice, které k Vánocům patří, ať oživí váš Štědrý den.

Vánoční zvyky patří do témat
 • vánoční zvyky pampeliška 26.12.2012 19:18:32

  My krájíme jablíčka, louskáme ořechy a lámeme oplatek.

 • rozšiřte zvyky Jana 12.01.2011 15:39:25

  pridej te kde muzem videt zvyky unás doma a kde vznikli.

 • zvyky kulimirka 26.12.2010 23:33:31

  jablíčko krájíme a nejíme maso až rybu večer

 • Komentář byl smazán kulimirka 26.12.2010 23:32:06

 • Vánoční zvyky novina 25.12.2010 13:20:10

  My jen krájíme jablíčka, půst nedržíme ...


Vztahy v rodině patří do témat

Adresář

Vztahy v rodině ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Vztahy v rodině

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku